Lake Hopatcong: 973-663-2009     

Lake Hopatcong: 973-663-2009

Mobile Header

Summer Intensive

July 9 - August 16

Tablet and Desktop Header

Summer Intensive

Summer Intensive

July 9 - August 16

Wake Up & DANJ
Summer Intensive Faculty

Ballet:
Kelby Brown, Kim Craven, Mikey Cusumano, Chris Hale, Sharon Hockstein, Alana Isiguen, Michaela McGowan, David Prottas, Jennifer Savelli, Sondra Steiner, Ronnie Todorowski, Michael Waldrop, Jaclyn Walsh, Terk Waters

Technique/Conditioning:
Alana Isiguen, Christina Jensen, Rachel Kreiling, Jennifer Savelli, Jaclyn Walsh

Jazz:
Grace Buckley Kaitlynn Edgar, Logan Epstein, Sarah Fazio, Jenny LeProtto, Jason Luks, Michaela McGowan, Elisabetta Spuria

Contemporary:
Conner Bormann, Sarah Brinson, Mia Dilena, Michaela McGowan, Angelica Stiskin, Jaclyn Walsh

Musical Theater:
Christine Cornish Smith, Tyler Hanes, Robert Hartwell, Eloise Kropp, Khori Petinaud, Corey Snide

Hip Hop:
Mason Cutler, Jared Grimes, Jimmy Stuart, Dana Wilson

Ballroom:
Gracie Anderson,

Tap:
Ali Dietz, Lisa LaTouche, Jenny LeProtto, Jason Luks, Leo Manzari, Mary No

Lyrical:
Tracy Badini, Kristilee Maiella, Suzi Taylor, Daniel Vaniska

  • Program Highlights
    July Program
    • 4-Week Program
    • July 9 to August 1
    • Every Tuesday & Thursday
    • Late Afternoon/Evening depending on level
    • Two classes per day
    • 5 Skill Levels
    • “Share Party” showcases for family & friends
    • Contemporary, Modern, Jazz, Musical Theater
    • Lyrical, Tap, Body Alignment, Hip Hop, & More
    August Program
    • 5-Day Program
    • August 12-16, Monday - Friday
    • 3 classes per day
    • 4 Skill Levels
    • Contemporary, Modern, Jazz, Musical Theater
    • Lyrical, Tap, Body Alignment, Hip Hop, & More
  • Faculty
    • Professional Dance Company Choreographers and Dancers
    • On & Off-Broadway Choreographers & Performers
    • University & Conservatory Program Faculty & Graduates
    • Members of Keigwin+Co; Complexions, Cedar Lake
    • Juilliard, Tisch, Joffrey, Ailey, SAB, ABT Faculty
    • For the daily schedule with faculty, see Schedule below
  • July Schedule (July 9-Aug 1)
    Level 1
    • 2 Classes each day
    • 4:30-5:15 & 5:15-6:00
    • Tuesday/Thursday Class Subjects & Faculty TBA
    Level 2
    • 2 Classes each day (1 hour each)
    • Class Times: 4:30-5:30 & 5:30-6:30
    • Tuesday 4:30-5:30 Class is Acro
    • Tuesday/Thursday Class Subjects & Faculty TBA
    Level 3
    • 2 Classes each day (1 hour each)
    • Class Times: 5:30-6:30 & 6:30-7:30
    • Tuesday/Thursday Class Subjects & Faculty TBA
    Levels 4 & 5
    • 2 Classes per day (1.25 hour each)
    • Class Times: 6:30-7:45 & 7:45-9:00
    • Tuesday/Thursday Class Subjects & Faculty TBA
  • August Schedule (Aug 12-16)
    Levels 2-5
    • 3 Classes each day
    • Start and end times may vary by day
    • Dailey Class Subjects & Faculty TBA
  • Enrollment - Click Here to Register
    • Open Studio Dancers & Independents
    • Walk-Ins welcome subject to available space
    • Tuition must be paid in advance
    • Team members required to take at least 20 classes
    • Class cards for guests & non-team members only
Open all Close all

Conner Bormann Summer Experience

“The Summer Tech program at DANJ was a great way for me to stay consistent with my training during the summers while I was in high school. What's wonderful about DANJ's Summer program is that it offers a wide variety of styles taught by influential professional artists in the dance community. DANJ is a comfortable space to train while offering a challenging environment that keeps you focused during the summer months.” — Conner Bormann (Nederlands Dans Theater, Saarländisches Staatstheater, Juilliard Graduate)